Tárgyalás, adatfeldolgozás, levélírás – a legtöbb irodai tevékenységet ülve végezzük. Sőt, ha üzleti partnert hívunk, őt is azonnal hellyel kínáljuk. Nagyon fontos ezért, hogy megfelelő körültekintéssel, igényeinket és a funkciót szem előtt tartva válasszuk ki az iroda ülőbútorait.
Egy megdöbbentő adat: az ülőmunkát végzők nagyjából kétharmada egészségtelen testtartásban ül. A következmények pedig nem merülnek ki az egyszerű – ugyanakkor az életminőséget, általános közérzetet lerontó – hátfájással: előbb-utóbb más egészségügyi problémák is felléphetnek, nem beszélve a koncentrálóképesség gyengüléséről. Nem nehéz elképzelni, hogy ha mindez általánosan jellemző egy sok alkalmazottat foglalkoztató vállalatnál, annak milyen súlyos anyagi következményei lehetnek. Mindebből következik, hogy irodabútor-vásárlás egyik legkényesebb pontja a megfelelő székek kiválasztása.
Látszólag el vannak kényeztetve az irodaszékek vásárlói, hiszen a kínálat – túlzás nélkül – óriási: ma már nemcsak erre szakosodott bútorboltokban, hanem a hipermarketekben is árusítanak irodaszékeket, méghozzá meglepően alacsony áron. Ránézésre ezek nagyon bizalomgerjesztők, hiszen sokszor elegánsnak tűnő bőr borítja őket, jár hozzájuk kartámasz és állítási lehetőséggel is rendelkeznek. Gyakran kiderül azonban, hogy az elsőre jó vételnek tűnő irodaszék hosszabb távon kényelmetlen, ráadásul nagyon gyorsan elveszti esztétikusságát, kilazulnak, lehullnak alkatrészei. Az olcsóbb irodaszékek ráadásul nem is javíthatók, így a csere elkerülhetetlen. A spórolás tehát könnyen a visszájára fordulhat.
Az irodai székekkel kapcsolatosan van néhány általános követelmény, amelyet mindenképpen figyelembe kell venni a vásárláskor. Először is: a jó irodaszék legalább 6-8 ponton állítható. A leglényegesebb természetesen ülőlap-magasság, valamint a deréktámasz állíthatósága. Nagyon fontos, hogy a háttámla kövesse a felsőtest vonalát, emellett legyen igen stabil – az olcsó székek esetében általában éppen a háttámla lazul ki elsőnek.
Lényeges, hogy a szék rendelkezzen kartámaszokkal.
A széken a beállításokat úgy kell elvégezni, hogy a benne ülő mindkét lába érintkezzen a talajjal.
Mivel a széken elsőre nem látszik, hogy a bélését miből készítik, ennek mindenképpen utána kell nézni. Sokan előnyként értékelik a puha, süppedős tömést – tévesen, mert az ilyen irodaszékek csak rövid ideig kényelmesek, később kimondottan kényelmetlenné, fárasztóvá válik bennük az ülés. Ha tömés nem jó minőségű, az ülő- és hátfelület gyorsan elveszíti eredeti formáját, kiültté válik. Tehát inkább a keményebben párnázott irodaszékeket érdemes választani.
Sokan kedvelik a különleges, hajlított fából készült, kárpitozás nélküli irodaszékeket is. Ezek valóban nagyon előnyösek lehetnek, de csak komoly, neves gyártók ilyen termékeit érdemes megvásárolni.
A sok ügyfelet fogadó irodákban nem szerencsés szennyeződő textillel borított székeket használni. Ilyen helyekre a legpraktikusabbak az egyszerűen tisztítható, ugyanakkor kényelmes műanyag székek.
Az exkluzív, vezetői irodákban gyakran helyeznek el kényelmes foteleket, kanapékat a kötetlenebb üzleti beszélgetések, tárgyalások lebonyolítására. Ma már Magyarországon is hatalmas a választék az ilyen ülőbútorokból – akár több millió forintba kerülő, világhírű dizájnerek által tervezett darabok is kaphatók. Mindig vigyázni kell azonban arra, hogy az ülőbútorok ne legyenek túlságosan alacsonyak, mert azokból egy idősebb, vagy mozgásában kicsit is korlátozott emberek igen nehezen tudnak csak felállni.
Sokan ragaszkodnak ahhoz, hogy az irodai ülőbútorokat bőr borítsa. A döntésnél figyelembe kell venni azonban, hogy a bőr melegben izzasztóvá, hűvösben pedig kellemetlenül hideggé válhat. Mindemellett még a legdrágább bőr is csak akkor tartja meg esztétikai értékét, ha rendszeresen, szakszerűen ápolják. Érdemes tehát számításba venni a textillel borított ülőbútorokat is, hiszen azok között sok kifejezetten míves kidolgozású, elegáns darab van.